Odisha CM Skill Development Fellowship 2024 | ଓଡିଶା CM ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋସିପ୍ 2024


Notice: Undefined index: titleWrapper in /home/u837204697/domains/deshyojana.com/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/toc/class-block-toc.php on line 103

Table of Contents


Introduction of Odisha CM Skill Development Fellowship 2024 | ଓଡିଶା CM ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋସିପ୍ 2024 ର ପରିଚୟ |

ଚାକିରି ସୁଯୋଗ ଖୋଜୁଥିବା ସମ୍ପ୍ରତି ସ୍ନାତକମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଫେବୃଆରୀ 26, 2024 ରେ ଏକ ଭୂମିପୂଜନ ପଦକ୍ଷେପ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଓଡିଶା ସିଏମ୍ ସ୍କିଲ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଫେଲୋସିପ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଚାକିରି ବଜାରରେ ଯାଉଥିବା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଲାଇଫ୍ ଲାଇନ୍ ପ୍ରଦାନ କରେ | ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଏହି ସୁଯୋଗର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହୁଅନ୍ତି, ମାର୍ଚ୍ଚ 12, 2024 ର ସମୟସୀମା ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନରେ ସେମାନଙ୍କର ଆବେଦନପତ୍ର ଦାଖଲ କରି |

ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଆବେଦନ ସମୟସୀମାକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଫେଲୋସିପ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଓଡିଶାର ଆଶାକର୍ମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶାର ଏକ ଆଲୋକ ଭାବରେ ଛିଡା ହୋଇଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି | ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣର ଏକ ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରତିପାଦନ କରି ଓଡିଶା ସିଏମ୍ ସ୍କିଲ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଫେଲୋସିପ୍ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନ growth ତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତାକୁ ଆଗେଇ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ |


Objectives of Odisha CM Skill Development Fellowship | ଓଡିଶା CM ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋସିପ୍ 2024 ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ |

Odisha CM Skill Development Fellowship : ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋଶିପ, ଜିଲ୍ଲା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ସମିତିର ସମନ୍ବୟ ସହ ବ୍ୟବସ୍ଥାପ୍ରଦରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଫେଲୋଶିପ କିଛି ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଅନୁଷ୍ଠିତ କରିଛି:

ରୋଜଗାରାତ୍ମକତା ବୃଦ୍ଧି: ଏହି ଫେଲୋଶିପ ଓଡ଼ିଶାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ସମ୍ଭାବନା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରୁଛି, ଯେଉଁ ସେମାନେ ଗ୍ରାଜୁଯାଗ ବା ପୋଷ୍ଟଗ୍ରାଜୁଯାଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେବା।

ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି: ବିଶେଷ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ଉଦ୍ଯୋଗଗୁଡ଼ିକର ମାଧ୍ୟମରେ, ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭାଗଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରତିଭାବାନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରୁଛି, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟବାହୀ ବଜାରରେ ଆଧାରରେ ପରିଚିତ ହେବା ଯୋଗ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଯୁବକଙ୍କୁ ଶକ୍ତିସାଳି କରିବା: ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ କଷ୍ଟି ଗଠନ ହେବା ଅବସରରେ, ଫେଲୋଶିପ

ଯୁବକଙ୍କୁ ସାର୍ଥକ କ୍ୟାରିଅରରେ ପ୍ରସାର କରିବାକୁ ପ୍ରଯାଣ କରୁଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାର ସାମାଜିକ-ଆର୍ଥିକ ବିକାଶରେ ଅବଦାନ ଦେଇବା ସାଧାରଣ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରୁଛି।

ବିବିଧତା ପ୍ରଚାର କରିବା: ଫେଲୋଶିପ ସମସ୍ତ ପୃଷ୍ଠତଳ ବିଭିନ୍ନ ଧରଣର ଯୁବକଙ୍କୁ ସମ୍ମିଲିତ କରିବା, ତେଣୁ ତେମିତି ଭିନ୍ନତା ଓ ଆସ୍ଥା ସମାଜରେ ସାମିଲ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ କରୁଛି।

ଆର୍ଥିକ ବୃଦ୍ଧି ସମର୍ଥନ: ନୂତନ ଯୁବାଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶରେ ନିଖରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରି ଓଡ଼ିଶା ର ଆର୍ଥିକ ବୃଦ୍ଧିର ସମ୍ମାନନୀୟ ଭବିଷ୍ୟତ ନିର୍ମାଣ କରିବା ସାଧାରଣ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରୁଛି।

ସମସ୍ତରେ, ଓଡ଼ିଶା ସିଏମ୍ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋଶିପ ଏକ ସକ୍ରିୟତାର ମଧ୍ୟରେ ନେଇପାରିବା ମଧ୍ୟରେ ପଥପ୍ରଦର୍ଶକ ହୋଇ, ତାହା ଯୁବକଙ୍କୁ ତାଙ୍କର କୌଶଳ, ଆସ୍ଥା, ଓ ଯେତେବେଳେ ସାମାଜିକ ଉନ୍ନତିର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପ୍

ରସଂଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି।


Benefits of Odisha CM Skill Development Fellowship | ଓଡିଶା CM ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋସିପ୍ ର ଲାଭ |

  1. ଅନୁକୂଳିତ କୌଶଳ ଅଧ୍ୟଯନ: ଜିଲ୍ଲା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ସମିତିରେ, ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ବୈଷମ୍ୟତଃ ଛଟିଏ କୌଶଳ ଅଧ୍ୟଯନର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ ହେବ।
  2. ରୋଜଗାର କୌଶଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ: ନିଯୁକ୍ତିହୀନ ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ରୋଜଗାର ଖୋଜିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କୁ ସହଜ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା।
  3. ଜନସମ୍ମୁଖ ନାଗରିକତା: ଫେଲୋଶିପ ପୂରାପୁରି କରିବାରୁ ପରେ, ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଓଡ଼ିଶାର ସାମାଜିକ-ଆର୍ଥିକ ବିକାଶରେ ଯୋଗଦାନ କରିବା ପ୍ରସାର କରିବାର ସମର୍ଥନ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ।
  4. ଲକ୍ଷ୍ୟବୁଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା: ସଫଳ ସମାପ୍ତି ପାଇଁ, ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଭାରତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଥେଇ ଜନସମ୍ମୁଖ ନୀତି ବିଷୟରେ ଡିପ୍ଲୋମା ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାରେ ଅଧିକ୍ଷେମରେ ପାଇଁ।
  5. କୌଶଳିକ ସିକ୍ଷାପ୍ରଦ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ: ପାରମର୍ଶଦାତାଙ୍କ ସହଯୋଗରେ, ପ୍ରତିଭାବାନଙ୍କୁ ଅନୁଭୂତି ପ୍ରଦାନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ।

Documents Required for Odisha CM Skill Development Fellowship 2024 | ଫେଲୋଶିପ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଦସଟମେଣ୍ଟ 2024

  1. ହାଲୁକା ରଙ୍ଗ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ସାଇଜ୍ ଛବି
  2. ଆଧାର କାର୍ଡ / ପାନ୍ କାର୍ଡ / କୌଣସି ସରକାରୀ ଛବି ପ୍ରମାଣପତ୍ର
  3. 10ମ ଏବଂ 12ମ ପାସ୍ବାର୍ଡ ମାର୍କସ୍ଥିଟ୍‌
  4. ଦାଖଲା ପ୍ରମାଣପତ୍ର।
  5. ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର
  6. 3 ବର୍ଷର କାମ ଅନୁଭୂତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର
  7. ଇ-ମେଲ୍ ଆଇ.ଡି।

Eligibility Criteria for Odisha CM Skill Development Fellowship | ଓଡିଶା CM ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋସିପ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ |

  1. ଆବେଦକ ଏକ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହେଉଛି।
  2. ଯେଉଁ ପାଇଁ ଯେକିଛନ୍ତି ସ୍ନାତକ ପାଇଁ, ତାହାର ଦଶମ ଓ ବାରମ ଶ୍ରେଣୀରେ ସମସ୍ତ ଅଧ୍ୟାନରେ 50% ମାର୍କ୍‌ ଅଟି ପ୍ରାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି।
  3. ଆବେଦନ ପତ୍ର ଦେଇଥିବା ଯୋଗ୍ୟ ଉମ୍ର 21 ଥିବା 30 ବର୍ଷ।
  4. ଆବେଦକ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ଦକ୍ଷତା ରଖିବା ଓ କିଛଣିକ ପୂର୍ବ ଦକ୍ଷତା ଅନୁଭବ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ପରିଚିତ ହୋଇଛି।
  5. ସମାନମାନଙ୍କି ଫୀଲ୍ଡରେ 3 ବର୍ଷ ଅନୁଭବ ସାରାନ୍ତିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି।
Odisha CM Skill Development Fellowship 1

How to apply for the Odisha CM Skill Development Fellowship 2024-25, please follow these step-by-step instructions | ଓଡିଶା CM ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋସିପ୍ 2024-25 ପାଇଁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ, ଦୟାକରି ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |

  1. ନୁତନ ଉନ୍ନତ ଅଭିଲାଷା (NUA) ଓଡ଼ିଶାର ଅଧିକୃତ ଓଭିସିଆଲ ଓୟେବସାଇଟ୍‌ରେ ଯାଉନ୍ତୁ
  2. ମୁଖ୍ୟ ପୃଷ୍ଠାରେ, “ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ” ଲିଙ୍କ୍‌ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ।
  3. ଆପଣଙ୍କୁ https://unstop.com/ ପରେ ଅଧିକୃତ ରେଜିସ୍ଟ୍ରେସନ ଓୟେବସାଇଟ୍‌ରେ ପଠାଯାଇବା ହେବେ।
  4. ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସୂଚନା, ଆୟାତ ଆବଶ୍ୟକ ଦସଟମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ।
  5. “ରଜିଷ୍ଟର” କ୍ଲିକ କରି “ଅଗାମୀ” ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ।
  6. ଆପଣଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରିବା ସମୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ସୂଚନା, ଦସଟମେଣ୍ଟ ଏବଂ ନବୀନ ଛବିଗୁଡ଼ିକରେ ଆପଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ।
  7. “ଜମା” ବଟନ ଦବାନ୍ତୁ।
    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ, ଆବେଦନ ଫର୍ମ ସେଭ୍‌ କରନ୍ତୁ।

frequently asked questions

ଓଡ଼ିଶା CM ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋଶିପ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କିପରିପ୍ରାରମ୍ଭ କରିଛି?

ଓଡ଼ିଶା CM ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋଶିପ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହିରେ ତଳକାଣ୍ଠ ବା ପୋଷ୍ଟ-ଗ୍ରାଜୁଏଟ ମଟିଆଣିକ ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ପନ୍ନ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ କ୍ଷମତା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି।

ଫେଲୋଶିପ ପାଇଁ କୋଣା ଯେତିହିଁ?

ଆବେଦନକାରୀମାନଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ଥିତି ସାଧାରଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହୋଇବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାଥମିକ ପ୍ରଶ୍ନାଗୁଲୀର ଯେତିହି, ଦଶମ ଓ ବାରମ ଶ୍ରେଣୀରେ 50% ମାର୍କ୍‌ ଅଟି ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ଅଗତ୍ୟତା ଅଛି।

ଫେଲୋଶିପ ପାଇଁ ଆବେଦନ କେମିତି କରିବ?

ଆବେଦନକାରୀମାନଙ୍କ ଏହି ଫେଲୋଶିପରେ ଆବେଦନ କରିବା ପ୍ରକୃତରେ Nutana Unnata Abhilasha (NUA) ଓଡ଼ିଶାର ଅଧିକୃତ ଓଭିସିଆଲ ଓୟେବସାଇଟ୍‌ ଯାଉନ୍ତୁ, ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ।

ଆବେଦନ କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ?

ଆବେଦନକାରୀମାନଙ୍କ ଏହି ଫେଲୋଶିପରେ ଆବେଦନ କରିବା ସମୟରେ ନୁତନ ଉନ୍ନତ ଅଭିଲାଷା (NUA) ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନିକ ଭାଷାରେ ଦକ୍ଷତା ରଖିବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା, ଦସଟମେଣ୍ଟ ଏବଂ ନବୀନ ଛବିଗୁଡ଼ିକରେ ଆପଲୋଡ୍ କରିବା ପ୍ରଯ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ।

ଫେଲୋଶିପ ପାଇଁ କିମ୍ବା ପାଇଁ ଏପ୍ଲିକେସନ କେମିତି ହେବ?

ଅଧିକ ପରିପ୍ରଶ୍ନା ଯେତିହିଁ ଫେଲୋଶିପରେ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ସେଭ୍‌ କରିବାକୁ।

Leave a comment