Annapurna Scheme in Assam | অসমত অন্নপূৰ্ণা আঁচনি


Notice: Undefined index: titleWrapper in /home/u837204697/domains/deshyojana.com/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/toc/class-block-toc.php on line 103

Table of Contents


Understanding the Annapurna Scheme | অন্নপূৰ্ণা আঁচনি বুজা

what is annapurna scheme | অন্নপূৰ্ণা আঁচনি কি

হিন্দু পুষ্টি দেৱীৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা অন্নপূৰ্ণা আঁচনিখন বিশেষকৈ অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলৰ মাজত খাদ্যৰ অসুৰক্ষিততাৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ ৰচনা কৰা এক কল্যাণমূলক কাৰ্যসূচী। আৰ্থিক অৱস্থা যিয়েই নহওক কিয়, সকলো নাগৰিকৰ বাবে মৌলিক জীৱিকা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে ভাৰত চৰকাৰৰ দায়বদ্ধতাৰ প্ৰতীক এই আঁচনিখন।

“আন্না” অৰ্থাৎ খাদ্যৰ ধাৰণাটোৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা এই আঁচনিখনে আৰ্তজনক অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টি প্ৰদানৰ নীতিক সামৰি লৈছে। ইয়াৰ প্ৰধান উদ্দেশ্য হৈছে অৰ্থনৈতিক বাধাৰ বাবে খাদ্য ক্ৰয় কৰিবলৈ সংগ্ৰাম কৰিব পৰা জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক সুৰক্ষাৰ জাল প্ৰদান কৰা, যাতে তেওঁলোকে নিজৰ মংগলৰ বাবে পৰ্যাপ্ত খাদ্যৰ সুবিধা লাভ কৰে।

অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ মূল বৈশিষ্ট্য হ’ল যোগ্য হিতাধিকাৰীক প্ৰতিমাহে ১০ কিলোগ্ৰাম চাউলৰ ব্যৱস্থা কৰা, সম্পূৰ্ণ বিনামূলীয়া। ভাৰতৰ বহু ঠাইত চাউল প্ৰধান খাদ্য হোৱাৰ বাবে ই পুষ্টি আৰু শক্তিৰ মৌলিক উৎস হিচাপে কাম কৰে। এই অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী যোগান ধৰি এই আঁচনিৰ লক্ষ্য হৈছে বৃদ্ধসকলৰ মাজত খাদ্য অসুৰক্ষিততাৰ বোজা লাঘৱ কৰা, যাতে তেওঁলোকে সুস্থ আৰু অধিক মৰ্যাদাপূৰ্ণ জীৱন যাপন কৰিব পাৰে।

তৃণমূল পৰ্যায়ত কাৰ্যকৰী কৰা এই আঁচনিখনে নিৰ্দিষ্ট মাপকাঠী, যেনে বয়স আৰু আয়ৰ স্তৰৰ ভিত্তিত যোগ্য হিতাধিকাৰীক চিনাক্ত আৰু নামভৰ্তি কৰে। দক্ষ বিতৰণ মাধ্যমৰ জৰিয়তে আবণ্টিত ধানে উদ্দেশ্যপ্ৰণোদিত গ্ৰাহকৰ ওচৰলৈ যায়, যাৰ ফলত খাদ্য সম্পদৰ ন্যায্য প্ৰৱেশ নিশ্চিত হয়।

সামগ্ৰিকভাৱে অন্নপূৰ্ণা আঁচনিখনে চৰকাৰৰ সমাজ কল্যাণ আৰু নাগৰিকসকলৰ বিশেষকৈ সমাজৰ অতি দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ মংগলৰ প্ৰতি থকা দায়বদ্ধতাৰ প্ৰমাণ হিচাপে থিয় দিছে। অত্যাৱশ্যকীয় খাদ্যৰ সহায় আগবঢ়াই ই কেৱল তাৎক্ষণিক ক্ষুধাক মোকাবিলা কৰাই নহয়, জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলৰ মাজত নিৰাপত্তা আৰু মৰ্যাদাৰ অনুভূতিও গঢ়ি তোলে, যাৰ ফলত তেওঁলোকে মৰ্যাদা আৰু সন্মানেৰে জীয়াই থাকিব পাৰে।


How to Apply for the Annapurna Scheme | অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ বাবে কেনেকৈ আবেদন কৰিব

How to Apply for the Annapurna Scheme follow steps | অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ বাবে কেনেকৈ আবেদন কৰিব

১/ যোগ্যতা পৰীক্ষা কৰক: আবেদন কৰাৰ আগতে নিশ্চিত হওক যে আপুনি অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ বাবে যোগ্যতাৰ মাপকাঠী পূৰণ কৰিছে। সাধাৰণতে এই আঁচনিখনে অৰ্থনৈতিক বাধাৰ সন্মুখীন হোৱা জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক লক্ষ্য কৰি লয়। আপোনাৰ অৱস্থানৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি বয়স আৰু আয়ৰ প্ৰয়োজনীয়তা ভিন্ন হ’ব পাৰে, গতিকে এই বিৱৰণসমূহ আগতীয়াকৈ পৰীক্ষা কৰক।

২ . প্ৰয়োজনীয় দস্তাবেজসমূহ সংগ্ৰহ কৰক: আপোনাৰ এপ্লিকেচন সমৰ্থন কৰিবলে সকলো প্ৰয়োজনীয় দস্তাবেজ সংগ্ৰহ কৰক। ইয়াৰ ভিতৰত বয়সৰ প্ৰমাণ (যেনে জন্মৰ প্ৰমাণ পত্ৰ বা আধাৰ কাৰ্ড), বাসস্থানৰ প্ৰমাণ (যেনে ইউটিলিটি বিল বা ভোটাৰ আইডি কাৰ্ড), আৰু আপোনাৰ অৰ্থনৈতিক অৱস্থা প্ৰদৰ্শন কৰা নথি (যেনে আয়ৰ প্ৰমাণপত্ৰ বা পেঞ্চনৰ বিৱৰণ) থাকিব পাৰে।

৩ . আবেদন প্ৰ-পত্ৰ লাভ কৰক: আবেদন পত্ৰ লাভ কৰিবলৈ নিজৰ অঞ্চলৰ নিৰ্দিষ্ট চৰকাৰী কাৰ্যালয়লৈ যাওক বা অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটত প্ৰৱেশ কৰক। যদি অনলাইন আবেদন কৰিছে, তেন্তে নিশ্চিত কৰক যে আপোনাৰ এটা সুস্থিৰ ইণ্টাৰনেট সংযোগ আৰু ৱেবছাইটত প্ৰৱেশ কৰিব পৰা এটা ডিভাইচ আছে।

৪ . আবেদন প্ৰ-পত্ৰ পূৰণ কৰক: আবেদন প্ৰ-পত্ৰৰ সকলো অংশ সঠিক তথ্যৰে সাৱধানে পূৰণ কৰক। প্ৰক্ৰিয়াকৰণত পলম নহ’বলৈ জমা দিয়াৰ আগতে কোনো ভুল বা অনুপস্থিত বিৱৰণৰ বাবে দুবাৰ পৰীক্ষা কৰক।

৫ . সহায়ক নথিপত্ৰসমূহ সংলগ্ন কৰক: আবেদন প্ৰপত্ৰৰ কাষত, প্ৰয়োজনীয় সমৰ্থনকাৰী নথিপত্ৰসমূহৰ কপিসমূহ সুৰক্ষিতভাৱে সংলগ্ন কৰক। পৰীক্ষণ প্ৰক্ৰিয়াটো সহজ কৰি তুলিবলৈ এই নথিপত্ৰসমূহ পাঠ্য আৰু প্ৰামাণিক হোৱাটো নিশ্চিত কৰক।

৬ . আবেদন জমা দিয়ক: সমৰ্থনকাৰী নথিপত্ৰৰ সৈতে আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ কৰা আবেদন প্ৰ-পত্ৰ নিৰ্দিষ্ট কৰ্তৃপক্ষক জমা দিয়ক। ইয়াৰ বাবে কৰ্তৃপক্ষই নিৰ্দিষ্ট কৰা আবেদন প্ৰক্ৰিয়াৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ব্যক্তিগতভাৱে চৰকাৰী কাৰ্যালয়লৈ যোৱা বা অনলাইন পৰ্টেলৰ জৰিয়তে নথি-পত্ৰ আপলোড কৰাটো জড়িত হ’ব পাৰে।

৭/ প্ৰয়োজন হ’লে অনুসৰণ কৰক: আপোনাৰ আবেদন জমা দিয়াৰ পিছত ইয়াৰ অৱস্থাৰ খবৰ ৰাখক। যদি কৰ্তৃপক্ষৰ পৰা অতিৰিক্ত তথ্যৰ বাবে কোনো প্ৰশ্ন বা অনুৰোধ আছে, আপোনাৰ আবেদনৰ সময়মতে প্ৰক্ৰিয়াকৰণ নিশ্চিত কৰিবলৈ তৎক্ষণাত উত্তৰ দিয়ক।

৮ . নিশ্চিতকৰণৰ বাবে অপেক্ষা কৰক: আপোনাৰ আবেদন প্ৰক্ৰিয়াকৰণ আৰু অনুমোদন হোৱাৰ পিছত আপুনি অন্নপূৰ্ণা আঁচনিত নামভৰ্তিৰ নিশ্চিতকৰণ লাভ কৰিব। এই নিশ্চিতকৰণ অধিসূচনা পত্ৰৰ ৰূপত বা ইলেক্ট্ৰনিক যোগাযোগৰ জৰিয়তে আহিব পাৰে।

৯ . লাভ লাভ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰক: নিশ্চিত হোৱাৰ পিছত আপুনি অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিব পাৰে, য’ত সাধাৰণতে মাহেকীয়া ভিত্তিত বিনামূলীয়া চাউল বা অন্যান্য প্ৰয়োজনীয় খাদ্য সামগ্ৰীৰ আবণ্টন অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়।


Availing Annapurna Scheme Loan | অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ ঋণ লাভ কৰা

অন্নপূৰ্ণা আঁচনিখনক ঋণ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ সম্প্ৰসাৰণ কৰিলে যোগ্য হিতাধিকাৰীসকলক আৰ্থিক সহায়ৰ অতিৰিক্ত স্তৰ প্ৰদান কৰা হয়, যিয়ে খাদ্য সুৰক্ষাৰ ওপৰত প্ৰাথমিক মনোনিৱেশৰ পৰিপূৰক। ঋণৰ উপলব্ধতা আৰু প্ৰক্ৰিয়াৰ নিৰ্দিষ্টতা ৰাজ্যসমূহৰ মাজত পৃথক হ’ব পাৰে যদিও ই সাধাৰণতে খাদ্য খৰচৰ বাহিৰেও বহল আৰ্থিক প্ৰয়োজনীয়তাসমূহ পূৰণৰ কাম কৰে, যাৰ ফলত জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলৰ কল্যাণ বৃদ্ধি পায়।

উপলব্ধতা আৰু প্ৰক্ৰিয়া:
কিছুমান ৰাজ্যত অন্নপূৰ্ণা আঁচনিখনে খাদ্য সাহায্য প্ৰদানৰ বাহিৰেও আৰ্থিক সাহায্য বা ঋণৰ বিকল্পও অন্তৰ্ভুক্ত কৰে। এই ঋণসমূহ খাদ্যৰ বাহিৰেও অত্যাৱশ্যকীয় খৰচ, যেনে স্বাস্থ্যসেৱা, গৃহ নিৰ্মাণ বা অন্যান্য দৈনন্দিন প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাত হিতাধিকাৰীসকলক সহায় কৰিবলৈ তৈয়াৰ কৰা হয়। ঋণৰ উপলব্ধতা আৰু আবেদন প্ৰক্ৰিয়া ভিন্ন হ’ব পাৰে, আৰু হিতাধিকাৰীসকলে নিৰ্দিষ্ট বিৱৰণৰ বাবে স্থানীয় কৰ্তৃপক্ষ বা সংশ্লিষ্ট চৰকাৰী বিভাগৰ সৈতে সোধা-পোছা কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ অধীনত ঋণৰ সুবিধা লোৱাৰ প্ৰক্ৰিয়াত সাধাৰণতে নিৰ্দিষ্ট কৰ্তৃপক্ষ বা বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত আবেদন দাখিল কৰা হয়। এই আবেদনৰ বাবে যোগ্যতা পৰীক্ষা কৰিবলৈ আৰু অনুৰোধ কৰা ঋণৰ পৰিমাণ সমৰ্থন কৰিবলৈ নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে। আবেদন দাখিল কৰাৰ পিছত ই এক পৰ্যালোচনা প্ৰক্ৰিয়াৰ মাজেৰে পাৰ হয়, তাৰ পিছত যোগ্য হিতাধিকাৰীসকলে অনুমোদন লাভ কৰে আৰু ঋণৰ পৰিমাণ প্ৰদান কৰে।


Eligibility Criteria of Annapurna Scheme | অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ যোগ্যতাৰ মাপকাঠী

বয়সৰ প্ৰয়োজনীয়তা: আঁচনিৰ অধীনত ঋণৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰিবলৈ হিতাধিকাৰীসকল সাধাৰণতে নিৰ্দিষ্ট বয়সৰ ভিতৰত জ্যেষ্ঠ নাগৰিক হোৱাটো প্ৰয়োজনীয়। এই বয়সৰ সীমা ৰাজ্যভেদে ভিন্ন হ’ব পাৰে কিন্তু সাধাৰণতে আৰ্থিক প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হোৱা বয়সস্থ প্ৰাপ্তবয়স্কসকলক লক্ষ্য কৰি লোৱা হয়।

আয়ৰ অৱস্থা: আবেদনকাৰীয়ে ঋণৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰিবলৈ নিজৰ অৰ্থনৈতিক প্ৰয়োজনীয়তা বা আৰ্থিক দুৰ্বলতা প্ৰদৰ্শন কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে আয়ৰ স্তৰৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি যোগ্যতা স্থাপন কৰিবলৈ আয়ৰ প্ৰমাণপত্ৰ, পেঞ্চনৰ বিৱৰণ বা অন্যান্য নথিপত্ৰ প্ৰদান কৰাটো জড়িত হ’ব পাৰে।

আৱাস: ঋণৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰিবলৈ আবেদনকাৰীসকলে আঁচনিখন ৰূপায়ণ কৰা ৰাজ্য বা অঞ্চলৰ স্থায়ী বাসিন্দা হ’ব লাগিব। আবেদন প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত বাসস্থানৰ প্ৰমাণ, যেনে ঠিকনা পৰীক্ষণ নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে।

আঁচনিৰ নিৰ্দেশনা মানি চলাঃ আবেদনকাৰীয়ে অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ দ্বাৰা উল্লেখ কৰা নিৰ্দেশনা আৰু প্ৰয়োজনীয়তা আৰু ইয়াৰ ভিতৰত থকা নিৰ্দিষ্ট ঋণ কাৰ্যসূচী মানি চলিব লাগিব। ইয়াৰ ভিতৰত সময়সীমা পূৰণ কৰা, সঠিক তথ্য প্ৰদান কৰা, আৰু কৰ্তৃপক্ষই নিৰ্ধাৰণ কৰা যিকোনো অতিৰিক্ত চৰ্ত পূৰণ কৰা আদি অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব পাৰে।


Is Annapurna scheme is applicable in assam | অন্নপূৰ্ণা আঁচনি অসমত প্ৰযোজ্য

জ্যেষ্ঠ নাগৰিককে ধৰি জনসাধাৰণৰ দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ মাজত খাদ্য অসুৰক্ষিততা দূৰ কৰাৰ লক্ষ্যৰে অসমত অন্নপূৰ্ণা আঁচনি ৰূপায়ণ কৰা হৈছে। অসমত আঁচনিখনৰ ৰূপায়ণে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নিৰ্ধাৰণ কৰা সামগ্ৰিক নীতি আৰু লক্ষ্য অনুসৰণ কৰে, যদিও ৰাজ্যৰ জনসংখ্যাৰ নিৰ্দিষ্ট প্ৰয়োজন পূৰণৰ বাবে কিছু আঞ্চলিক ভিন্নতা আছে।

বিভিন্ন অঞ্চলত ৰূপায়ণ:
অসমত সাধাৰণতে ৰাজ্যৰ বিভিন্ন জিলা আৰু অঞ্চলত অন্নপূৰ্ণা আঁচনি ৰূপায়ণ কৰা হয়। নিৰ্দিষ্ট চৰকাৰী কাৰ্যালয়, স্থানীয় কৰ্তৃপক্ষ, আৰু সম্প্ৰদায় কেন্দ্ৰসমূহে যোগ্য হিতাধিকাৰীসকলক খাদ্য সাহায্য বিতৰণৰ সুবিধা প্ৰদান কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। অসমৰ নগৰ আৰু গ্ৰামাঞ্চল উভয়তে বাস কৰা জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলৰ সুলভতা নিশ্চিত কৰিবলৈ এই বিতৰণ কেন্দ্ৰসমূহ কৌশলগতভাৱে অৱস্থিত।

কভাৰেজ আৰু ৰিচ:
অসমৰ অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ লক্ষ্য হৈছে অৰ্থনৈতিক বাধাৰ সন্মুখীন হোৱা ৰাজ্যখনৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিক জনসংখ্যাৰ এক উল্লেখযোগ্য অংশৰ ওচৰলৈ যোৱা। আঁচনিখনৰ কভাৰেজ ৬০ বছৰ আৰু তাতকৈ অধিক বয়সৰ যোগ্য হিতাধিকাৰীলৈকে বিস্তৃত হৈ আছে, সীমিত আৰ্থিক সম্পদ আৰু খাদ্যৰ অপৰ্যাপ্ত সুবিধা থকাসকলক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হৈছে।

অসমৰ বিভিন্ন অঞ্চলৰ জনসংখ্যাৰ ঘনত্ব, আৰ্থ-সামাজিক বৈষম্য, প্ৰশাসনিক সামৰ্থ্য আদি কাৰকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি জ্যেষ্ঠ নাগৰিক জনসংখ্যাৰ ভিতৰত হিতাধিকাৰীৰ সঠিক সংখ্যা আৰু আঁচনিৰ প্ৰসাৰতাৰ পৰিসৰ ভিন্ন হ’ব পাৰে। কিন্তু আটাইতকৈ প্ৰয়োজনীয় লোকসকলৰ ওচৰলৈ যোৱাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি বহল কভাৰেজ আৰু অন্তৰ্ভুক্তি নিশ্চিত কৰাৰ প্ৰচেষ্টা চলোৱা হয়।

অসমত অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ প্ৰসাৰ আৰু ফলপ্ৰসূতা বৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰায়ে প্ৰচাৰ কাৰ্য্যসূচী, সজাগতা অভিযান, আৰু সম্প্ৰদায়ৰ সংযোগৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা হয়। এই প্ৰচেষ্টাসমূহৰ লক্ষ্য হৈছে যোগ্য হিতাধিকাৰী চিনাক্ত কৰা, আঁচনিৰ সুবিধাসমূহৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰা, আৰু সৰ্বাধিক অংশগ্ৰহণ আৰু প্ৰভাৱ নিশ্চিত কৰিবলৈ আবেদন প্ৰক্ৰিয়া সুশৃংখলিত কৰা।

সামগ্ৰিকভাৱে অসমৰ অন্নপূৰ্ণা আঁচনিখনে খাদ্য অসুৰক্ষিততাৰ মোকাবিলা আৰু জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলৰ কল্যাণৰ প্ৰসাৰৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰৰ দায়বদ্ধতাক প্ৰতিফলিত কৰিছে। আৰ্তজনক অত্যাৱশ্যকীয় খাদ্য সাহায্য প্ৰদান কৰি এই আঁচনিখনে সমগ্ৰ অসমৰ বিভিন্ন অঞ্চলৰ দুৰ্বল ব্যক্তিসকলৰ জীৱনৰ মান উন্নত কৰাৰ লগতে মৰ্যাদা সুনিশ্চিত কৰাত অৰিহণা যোগায়।


Annapurna Scheme pdf


frequently asked questions for annapurna scheme | অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ বাবে সঘনাই সোধা প্ৰশ্ন

১/ অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ (annapurna scheme) সুবিধা লাভ কৰাৰ যোগ্য কোন?

ৰাষ্ট্ৰীয় বৃদ্ধ পেঞ্চন আঁচনি (NOAPS) বা আন কোনো পেঞ্চন আঁচনিৰ অধীনত অন্তৰ্ভুক্ত নোহোৱা ৬৫ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকল অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ বাবে যোগ্য।

২/ অন্নপূৰ্ণা আঁচনিখনে কি কি সুবিধা প্ৰদান কৰে?

যোগ্য হিতাধিকাৰীয়ে আঁচনিৰ অধীনত প্ৰতিমাহে ১০ কিলোগ্ৰাম খাদ্য শস্য বিনামূলীয়াকৈ লাভ কৰে।

৩/ আঁচনিখন কেনেকৈ ৰূপায়ণ কৰা হয়?

ভাৰত চৰকাৰৰ গ্ৰামোন্নয়ন মন্ত্ৰালয়ে অন্নপূৰ্ণা আঁচনি ৰূপায়ণ কৰে।

৪ . হিতাধিকাৰীক কেনেকৈ বিতৰণ কৰা হয় খাদ্য শস্য?

আঁচনিৰ অধীনত আবণ্টিত খাদ্য শস্যসমূহ টাৰ্গেটেড পাব্লিক ডিষ্ট্ৰিবিউচন চিষ্টেমৰ (টিপিডিএছ)ৰ দৰে একে মূল্যতে ৰাজহুৱা বিতৰণ ব্যৱস্থা (পিডিএছ)ৰ জৰিয়তে বিতৰণ কৰা হয়।

৫/ আঁচনিখনৰ বাবে খৰচ-ভাগৰ ব্যৱস্থা কি?

আঁচনিখনৰ খৰচ কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ মাজত সমানে ভাগ কৰা হয়, প্ৰত্যেকেই খাদ্য শস্যৰ খৰচৰ ৫০% অৰিহণা যোগায়।

৬/ অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ বাবে জ্যেষ্ঠ নাগৰিকে কেনেকৈ আবেদন কৰিব পাৰে?

আঁচনিৰ বাবে যোগ্য জ্যেষ্ঠ নাগৰিকে ৰাজ্য বা জিলা পৰ্যায়ৰ নিৰ্দিষ্ট কৰ্তৃপক্ষৰ জৰিয়তে আবেদন কৰিব পাৰিব।

৭/ যোগ্যতাৰ বাবে আয়ৰ কোনো মাপকাঠী আছেনে?

নাই, অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ অধীনত যোগ্যতাৰ কোনো আয়ৰ মাপকাঠী নাই। ই মূলতঃ বয়স আৰু অন্যান্য পেঞ্চন আঁচনিৰ অধীনত কভাৰেজৰ অভাৱৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হয়।

৮/ হিতাধিকাৰীয়ে লাভ কৰা খাদ্য শস্যৰ ধৰণ বাছি লব পাৰিবনে?

সাধাৰণতে হিতাধিকাৰীসকলে তেওঁলোকৰ অঞ্চলত উপলব্ধতা আৰু পছন্দৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি চাউল বা ঘেঁহু লাভ কৰে। ৰাজ্যভেদে খাদ্য শস্যৰ নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰ বেলেগ বেলেগ হ’ব পাৰে।

৯/ আঁচনিৰ অধীনত অতিৰিক্ত সহায়ৰ কোনো ব্যৱস্থা আছেনে?

আঁচনিখনত মূলতঃ খাদ্য শস্যৰ ব্যৱস্থা কৰা হয়। কিন্তু কিছুমান ৰাজ্যই জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ মংগলৰ বাবে অতিৰিক্ত সহায় বা সেৱাৰ দ্বাৰা ইয়াৰ পৰিপূৰক হ’ব পাৰে।

১০) আঁচনিখনৰ ফলপ্ৰসূ ৰূপায়ণ নিশ্চিত কৰিবলৈ কোনো নিৰীক্ষণ ব্যৱস্থা আছেনে?

হয়, অন্নপূৰ্ণা আঁচনিৰ অধীনত সুবিধাসমূহ সঠিক ৰূপায়ণ আৰু বিতৰণ সুনিশ্চিত কৰিবলৈ কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক পৰ্যায়ত বিভিন্ন নিৰীক্ষণ ব্যৱস্থা স্থাপন কৰা হৈছে। ইয়াৰ ভিতৰত নিয়মীয়া পৰ্যালোচনা, পৰিদৰ্শন, আৰু প্ৰতিক্ৰিয়াৰ ব্যৱস্থা আদি অন্তৰ্ভুক্ত।

Leave a comment