Assam Employee Health Assurance Scheme 2024 | অসম কৰ্মচাৰী স্বাস্থ্য নিশ্চয়তা আঁচনিৰ প্ৰৱৰ্তন


Notice: Undefined index: titleWrapper in /home/u837204697/domains/deshyojana.com/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/toc/class-block-toc.php on line 103

Table of Contents


Introduction of Assam Employee Health Assurance Scheme | অসম কৰ্মচাৰী স্বাস্থ্য নিশ্চয়তা আঁচনিৰ প্ৰৱৰ্তন

Assam Employee Health Assurance Scheme অসম কৰ্মচাৰী স্বাস্থ্য নিশ্চয়তা আঁচনিখনে অসম ৰাজ্য চৰকাৰৰ এক যুগান্তকাৰী পদক্ষেপক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে, যাৰ লক্ষ্য হৈছে ইয়াৰ কৰ্মশক্তি আৰু তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ স্বাস্থ্য আৰু মংগল সুনিশ্চিত কৰা। স্বাস্থ্যসেৱাৰ ব্যাপক কভাৰেজ প্ৰদানৰ দৃষ্টিভংগীৰে এই আঁচনিখনে নতুনকৈ নিযুক্তি পোৱা কৰ্মী আৰু অসামৰিক বিষয়াকে ধৰি প্ৰায় ৪.৩ লাখ ৰাজ্য চৰকাৰী কৰ্মচাৰীক লক্ষ্য কৰি লৈছে।

ৰাজ্যিক যন্ত্ৰপাতিৰ কাৰ্য্যকলাপত কৰ্মচাৰীসকলে লোৱা গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকাক স্বীকাৰ কৰি চৰকাৰে তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্য স্বাৰ্থ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে সক্ৰিয় পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। এই আঁচনিৰ জৰিয়তে স্বাস্থ্যসেৱাৰ সুবিধাসমূহ সম্প্ৰসাৰণ কৰি চৰকাৰে কেৱল নিজৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ তাৎক্ষণিক স্বাস্থ্যসেৱাৰ প্ৰয়োজনীয়তাসমূহ পূৰণ কৰাই নহয়, কৰ্মশক্তিৰ ভিতৰত মংগল আৰু নিৰাপত্তাৰ সংস্কৃতিও প্ৰসাৰিত কৰে।

প্ৰস্তাৱৰ বাবে অনুৰোধ (আৰ এফ পি) প্ৰকাশৰ জৰিয়তে চৰকাৰে আঁচনিখন ফলপ্ৰসূভাৱে ৰূপায়ণ কৰিবলৈ অংশীদাৰসকলৰ সৈতে জড়িত হোৱাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ সংকেত দিয়ে। এই স্বচ্ছ প্ৰক্ৰিয়াই সম্ভাৱ্য প্ৰদানকাৰী আৰু অংশীদাৰসকলৰ পৰা অংশগ্ৰহণক আমন্ত্ৰণ জনায়, কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে স্বাস্থ্যসেৱাৰ প্ৰৱেশ বৃদ্ধিৰ ভাগ-বতৰা কৰা লক্ষ্যৰ দিশত সহযোগিতাক লাভান্বিত কৰে।

১ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা আৰম্ভ হ’বলগীয়া এই আঁচনিখনে ইয়াৰ ৰূপায়ণৰ বাবে এক স্পষ্ট সময়সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰে, য’ত চৰকাৰে নিজৰ কৰ্মশক্তিক সময়মতে সুবিধা প্ৰদান কৰাৰ দৃঢ়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। কৰ্মচাৰী আৰু তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ এক বিস্তৃত বৰ্ণালীক সামৰি লৈ এই আঁচনিখনে স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানৰ ক্ষেত্ৰত অন্তৰ্ভুক্তি আৰু সমতা নিশ্চিত কৰে, পদ বা কাৰ্যকাল নিৰ্বিশেষে।

অসম কৰ্মচাৰী স্বাস্থ্য নিশ্চয়তা আঁচনি কাৰ্যকৰী হোৱাৰ লগে লগে ই কেৱল স্বাস্থ্যসেৱা কাৰ্যসূচীতকৈও অধিক বুজায়; ই ৰাজ্যৰ প্ৰগতি আৰু উন্নয়নত তেওঁলোকৰ অমূল্য অৱদানক স্বীকৃতি দি চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ কল্যাণৰ প্ৰতি নিষ্ঠাক মূৰ্ত কৰি তুলিছে। মূলতঃ এই আঁচনিখনে কাইলৈৰ প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ সাজু হোৱা এক সুস্থ, অধিক স্থিতিস্থাপক কৰ্মশক্তি গঢ়ি তোলাৰ দিশত আগন্তুক দৃষ্টিভংগী প্ৰতিফলিত কৰে।


Objective Of Assam Employee Health Assurance Scheme | উদ্দেশ্য অসম কৰ্মচাৰী স্বাস্থ্য বীমা আঁচনি

  • উদ্দেশ্য: অসমৰ ৰাজ্য চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলক অত্যাৱশ্যকীয় স্বাস্থ্যসেৱাৰ সুবিধা প্ৰদানৰ লক্ষ্যৰে এই আঁচনিখন।
  • বীমা কভাৰেজ: কৰ্মচাৰীয়ে বছৰি তিনি লাখ টকা পৰ্যন্ত বীমা কভাৰেজ লাভ কৰিব।
  • চিকিৎসা ব্যয়: কভাৰেজৰ ভিতৰত বিভিন্ন চিকিৎসা খৰচ যেনে চিকিৎসা আৰু চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা আদি অন্তৰ্ভুক্ত।
  • উদীয়মান স্বাস্থ্য ভাবুকি সম্বোধন: আঁচনিখনত ক’ৰ’না ভাইৰাছৰ দৰে উদীয়মান স্বাস্থ্য ভাবুকিৰ বাবে কভাৰেজ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।
  • বিল্ডিং ট্ৰাষ্ট: ব্যৱহাৰিক আৰু নিৰ্ভৰযোগ্য স্বাস্থ্যসেৱা কভাৰেজ প্ৰদান কৰি, আঁচনিখনে কৰ্মচাৰীসকলৰ মাজত বিশ্বাস গঢ়ি তোলাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে।
  • সৱলীকৰণ: কৰ্মচাৰীসকলক স্বাস্থ্যসেৱাৰ সুবিধাসমূহৰ সুবিধাৰ সৈতে তেওঁলোকৰ মংগলক অগ্ৰাধিকাৰ দিবলৈ ক্ষমতা প্ৰদান কৰা হয়।
Assam Employee Health Assurance Scheme 1

The Assam Employee Health Assurance Scheme offers several benefits | অসম কৰ্মচাৰীৰ স্বাস্থ্য নিশ্চয়তা আঁচনিৰ জৰিয়তে কেইবাটাও সুবিধা প্ৰদান কৰা হয়

  • প্ৰিমিয়াম কভাৰেজ: আঁচনিখনত নামভৰ্তি কৰা কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰৰ হৈ বীমাৰ প্ৰিমিয়াম প্ৰদান কৰিব চৰকাৰে।
  • বহল কভাৰেজ: প্ৰায় ৪.৩ লাখ ৰাজ্য চৰকাৰী কৰ্মচাৰীয়ে এই আঁচনিখনৰ দ্বাৰা উপকৃত হ’ব, ভৱিষ্যতে পেঞ্চনাৰসকলে যোগদান কৰাৰ ব্যৱস্থা থাকিব।
  • নগদবিহীন চিকিৎসা: হিতাধিকাৰীসকলে এম্পেনেলযুক্ত বীমা কোম্পানীৰ জৰিয়তে নগদবিহীন চিকিৎসাৰ সুবিধা লাভ কৰিব।
  • Empaneled Hospitals: হিতাধিকাৰীৰ চিকিৎসাৰ বাবে অসম চৰকাৰে empaneled চিকিৎসালয়ৰ ব্যৱস্থা কৰিব।
  • বেনিফিট পেকেজ চূড়ান্ত: স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ বিভাগৰ অধীনস্থ এখন কমিটীয়ে বীমা আৰু সুবিধা পেকেজ চূড়ান্ত কৰিব।
  • বিপৰ্যয়জনক পদ্ধতিৰ বাবে কভাৰেজ: এই আঁচনিখনে প্ৰতিস্থাপন অস্ত্ৰোপচাৰৰ দৰে বিপৰ্যয়জনক পদ্ধতি সামৰি ল’ব।
  • পূৰ্বতে থকা ৰোগৰ কভাৰেজ: পূৰ্বতে থকা ৰোগসমূহ সকলো হিতাধিকাৰীৰ বাবে সামৰি লোৱা হ’ব।
  • কৰ’না ৰোগৰ কভাৰেজ: আঁচনিখনত ক’ভিড-১৯ চিকিৎসাৰ বাবে কভাৰেজ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ’ব।
  • বৰ্জন: বহিঃৰোগীৰ চিকিৎসা আঁচনিৰ অধীনত সামৰি লোৱা নহ’ব।
  • মূল সুবিধা পেকেজ: এই পেকেজত পদ্ধতিৰ খৰচ, ইমপ্লাণ্ট, আৰু কোঠাৰ চাৰ্জ সামৰি লোৱা হয়। বীমা কোম্পানীয়ে নিৰ্দিষ্ট পেকেজৰ খৰচ আৰু এম্পেনেলযুক্ত চিকিৎসালয়ত চিকিৎসাৰ খৰচৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি খৰচ দিব।
  • কভাৰেজ লিমিট: কভাৰেজ লিমিট ৫০ টকা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। তিনি বছৰৰ ব্লক সময়ছোৱাত বছৰি ৩ লাখ টকা।
  • অতিৰিক্ত সুবিধা পেকেজ: এই পেকেজত বিপৰ্যয়জনক ৰোগৰ বাবে বীমা কভাৰ দিয়া হয়। কোনো ধৰণৰ অপেক্ষাৰ সময় নোহোৱাকৈ প্ৰথম দিনাৰ পৰাই সকলো ৰোগ সামৰি লোৱা হয়।

বৈশিষ্ট্যবিবরণ
স্বাস্থ্য বীমা৩ লাখ টাকা বীমা কভারেজ, ৩ বছরের জন্য
নগদলেস চিকিৎসাঅবশ্যই নগদলেস চিকিৎসা উপভোগ করুন রাজ্যের সকল হাসপাতালে
স্বাস্থ্য ঝোঁকবীমা অধীনে প্রস্তুতি: অঙ্গপ্রতিরোধ অপারেশন, করোনাভাইরাস, এবং পূর্বতন রোগাদি
শস্যপাত্রী কভারেজ১৬,০০০ অধিকার করা অপারেশন কভার


How to apply Assam Employee Health Assurance Scheme | অসম কৰ্মচাৰী স্বাস্থ্য নিশ্চয়তা আঁচনি কেনেকৈ প্ৰয়োগ কৰিব

আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰিবলৈ ৰাজ্যিক কৰ্মচাৰীয়ে কোনো ধৰণৰ পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়াৰ প্ৰয়োজন নাই। নিজ নিজ কাৰ্যালয়ত যোগদান কৰাৰ লগে লগে তেওঁলোকক স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে সামৰি লোৱা হ’ব, কোনো অতিৰিক্ত নামভৰ্তি পদ্ধতিৰ প্ৰয়োজন নোহোৱাকৈ।


Assam Employee Health Assurance Scheme frequently asked questions | সততে সোধা প্ৰশ্নসমূহ

কামিনা কোনো তথ্য সংগ্ৰহৰ জন্য কোনো নিবন্ধন প্ৰক্ৰিয়া প্ৰয়োজন হয় নেকি?

নহৰে, এই প্ৰণালীৰ অধীন কোনো নিবন্ধন প্ৰক্ৰিয়া আৱশ্যক নহয়। অফিচত সোমান্য প্ৰয়াত হৈ গছিলে স্বচ্ছন্দভাবে তালৈ এই প্ৰণালীৰ অধীন প্ৰতিষ্ঠিত হব।

প্ৰণালীৰ অধীন কি লাভ প্ৰদান কৰি থাকিব আছে?

প্ৰতিটো রাষ্ট্ৰীয় কৰ্মচাৰীৰ বাবে ৩ লাখ টাকাৰ স্বাস্থ্য বীমা কভারেজ প্ৰদান কৰা হয়।

কোভিড-১৯ চিকিৎসা কি অনুমোদিত হয়?

হয়, করোনাৱাইৰাছ চিকিৎসা এই প্ৰণালীৰ অধীন অনুমোদিত হয়, এই প্ৰণালীৰ অধীন কোভিড-১৯ চিকিৎসাৰ সমূহ সহায় কৰিবলৈ সুন্দৰ সংকল্প।

কি কি বাদব্যতি আছে কভারেজৰ অধীন?

প্ৰণালীৰ অধীন বাহ্যিক চিকিৎসা বাদ দিয়া হয়।

নগদলেস চিকিৎসা সুবিধা কিভাৰে কাম কৰিব?

কৰ্মচাৰীসকলে রাজ্যত সোমান্য হাসপাতালত নগদলেস চিকিৎসাৰ সুবিধা উপভোগ কৰিব পাৰিব, প্ৰথম পেমেন্টৰ প্ৰয়োজন নহয়।

কিনা বিভিন্ন অসুবিধায়ন কি অধীন যোগা হয়?

কোনো অপ্রয়োজনীয় অপারেশন কভার কৰা নহয়।

কিভাবে চিৰসুবিধাৰ চিকিৎসা কভারেজৰ অধীন কাম কৰিব পাৰি?

১৬,০০০ অধিকার অপারেশন কভার কৰা হয়।

Leave a comment