Assam Orunodoi Scheme 2024: Apply Online, Benefits, Eligibility | অসম অৰুণোদয় আঁচনি ২০২৪: অনলাইন আবেদন, সুবিধা, যোগ্যতা


Notice: Undefined index: titleWrapper in /home/u837204697/domains/deshyojana.com/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/toc/class-block-toc.php on line 103

Table of Contents


Introduction of Assam Orunodoi Scheme 2024 | অসম অৰুণোদয় আঁচনি ২০২৪ৰ প্ৰৱৰ্তন

অসম চৰকাৰে ২০২০ (Assam Orunodoi Scheme 2024) চনৰ ১ ডিচেম্বৰত অৰুণোদয় আঁচনি প্ৰৱৰ্তন কৰে।এই পদক্ষেপৰ লক্ষ্য হৈছে হিতাধিকাৰীসকলক অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী যেনে ঔষধ, দালি, চেনি ইত্যাদি ক্ৰয়ৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰা।এই আঁচনিৰ অধীনত হিতাধিকাৰীয়ে প্ৰতিমাহে ৮৩০ টকা লাভ কৰে, যিটো পোনপটীয়াকৈ প্ৰত্যক্ষ সুবিধা হস্তান্তৰ পদ্ধতিৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ বেংক একাউণ্টলৈ ট্ৰেন্সফাৰ কৰা হয়।

আবণ্টিত ধনৰাশি তলত দিয়া ধৰণে ভাগ কৰা হৈছে- ঔষধ ক্ৰয়ৰ বাবে ৪০০ টকা, ৪ কিলোগ্ৰাম দালি আহৰণৰ বাবে ২০০ টকা, চেনিৰ বাবে ৮০ টকা, আৰু ফল-মূল ক্ৰয়ৰ বাবে ১৫০ টকা। প্ৰতি বছৰে অসম চৰকাৰে নাগৰিকৰ কল্যাণক সহায় কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি অৰুণোদয় আঁচনিৰ প্ৰতি ২৪০০ কোটি টকা আবণ্টন দিয়াৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।


Assam Orunodoi Scheme

Objective Of Assam Orunodoi Scheme 2024 | অসম অৰুণোদয় পদ্ধতি ২০২৪ চুকিৰ উদ্দেশ্য

অসম অৰুণোদয় আঁচনিৰ প্ৰধান উদ্দেশ্য সমগ্ৰ অসমতে বিভিন্ন সেৱা ৰূপায়ণ কৰা। অসমৰ সকলো বাসিন্দাই যাতে আৰ্থিক অসুবিধাৰ সন্মুখীন নোহোৱাকৈয়ে পূৰ্ণতাপূৰ্ণ জীৱন যাপন কৰিব পাৰে তাৰ সামগ্ৰিক লক্ষ্যৰে হিতাধিকাৰীসকলক এক পৰিসৰৰ সুবিধা প্ৰদান কৰাৰ লক্ষ্য লোৱা হৈছে। অসমৰ বহু ব্যক্তি আৰু পৰিয়ালে সন্মুখীন হোৱা অৰ্থনৈতিক প্ৰত্যাহ্বানৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এই আঁচনিখনে বিশেষকৈ দৰিদ্ৰ পৰিয়ালসমূহৰ মাজত হোৱা আৰ্থিক সংকট দূৰ কৰিব বিচাৰিছে। অৰুনোদয় আঁচনিৰ জৰিয়তে চৰকাৰে নিজৰ নাগৰিকসকলৰ আৰ্থ-সামাজিক মৰ্যাদা উন্নীত কৰাৰ লগতে ৰাজ্যজুৰি সামগ্ৰিক মংগলৰ প্ৰসাৰ ঘটাবলৈ মনস্থ কৰিছে।


Assam Orunodoi Scheme 2024 Beneficiaries | অসম অৰুণোদয় আঁচনি ২০২৪ হিতাধিকাৰী

অসম অৰুণোদয় আঁচনিৰ অধীনত প্ৰায় ২২ লাখ হিতাধিকাৰীক সামৰি লোৱাৰ কথা। কামৰূপ জিলাৰ আমিনগাঁৱত অনুষ্ঠিত এক অনুষ্ঠানত অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে এই পদক্ষেপ উদ্বোধন কৰে। সুবিধাসমূহ মূলতঃ পৰিয়ালৰ মহিলা সদস্যসকলক আবণ্টন দিয়া হ’ব, যাৰ লক্ষ্য হ’ব পৰিয়ালৰ ভিতৰত মহিলাসকলক সবলীকৰণ কৰা। বিধৱা, ভিন্ন সামৰ্থ্য থকা ব্যক্তি (দিব্যং), অবিবাহিত ছোৱালী ইত্যাদি পৰিয়ালক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হ’ব।

চৰকাৰে এই আঁচনিৰ অধীনত অতিৰিক্ত আঠ লাখ পৰিয়াললৈ কভাৰেজ বৃদ্ধি কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। ২২ লাখ হিতাধিকাৰীৰ ভিতৰত অসমৰ ২৯খন জিলাত বাস কৰা প্ৰায় ১৮.৬০ লাখ পৰিয়াললৈ চৰকাৰে পোনপটীয়াকৈ ধন হস্তান্তৰ কৰিব। বডোলেণ্ড টেৰিটৰিয়েল এৰিয়া জিলাৰ বাকী হিতাধিকাৰীসকলে বিটিচি নিৰ্বাচনৰ পিছতে সুবিধা লাভ কৰিব। এই জিলাসমূহৰ ভিতৰত কোকৰাঝাৰ, চিৰাং, বাকছা, আৰু উদালগুৰি।

নৱেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা হিতাধিকাৰীসকলক ধন প্ৰদানৰ কাম ২০২০ চনৰ ১ ডিচেম্বৰলৈকে চলিছিল।ডিচেম্বৰ মাহৰ বাবে ২০২০ চনৰ ২৬ ডিচেম্বৰত সকলো হিতাধিকাৰীৰ বেংক একাউণ্টলৈ সুবিধাৰ ধন স্থানান্তৰ কৰা হৈছিল।


Assam Orunodoi Scheme Form


Subsidy Amount under Assam Orunodoi Scheme 2024 | অসম অৰুণোদয় আঁচনি ২০২৪ৰ অধীনত ৰাজসাহায্যৰ পৰিমাণ

ItemAmount (in rupees)
Procure Medicines400
50% subsidy for 4 kg of pulses200
50% subsidy for 4 kg of sugar80
Fruits and vegetables150
Total amount830

Benefits of Assam Orunodoi Scheme 2024 | অসম অৰুণোদয় আঁচনি ২০২৪ৰ সুবিধা

  1. প্ৰত্যক্ষ বেংক হস্তান্তৰ পদ্ধতি:হিতাধিকাৰী মহিলাৰ বেংক একাউণ্টলৈ পোনপটীয়াকৈ ধন স্থানান্তৰ কৰা হ’ব।অহা পাঁচ বছৰলৈ বছৰি হ’ব স্থানান্তৰ।
  2. দুৰ্বল মহিলাৰ বাবে অগ্ৰাধিকাৰ:যিসকল মহিলা অক্ষম, বিধৱা, বিবাহ বিচ্ছেদ, অবিবাহিত, বিচ্ছিন্ন, বা অক্ষম মহিলাসকলক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হ’ব।
  3. আৰ্থিক সাহায্য:আঁচনিৰ বাবে ২৮০০ কোটি টকাৰ বাজেট সংৰক্ষিত কৰা হৈছে।প্ৰত্যক্ষ সুবিধা হস্তান্তৰ (ডিবিটি)ৰ জৰিয়তে ২৭ লাখ আৰ্তজনৰ পৰিয়ালক বছৰি ১০ হাজাৰ টকা প্ৰদান কৰা হয়। প্ৰতিমাহে ৮৩০ টকাকৈ অতিৰিক্ত বাৰ্ষিক আয় লাভ কৰিব। দৰিদ্ৰ পৰিয়াললৈ ১০ হাজাৰ টকা।
  4. আন্তঃগাঁথনি উন্নয়ন:মূল উন্নয়নৰ বাবে ২০০ শ্ৰেণীৰ বিদ্যালয়ৰ বাবে প্ৰতিখন বিদ্যালয়ৰ বাবে ২৫ লাখ টকা আবণ্টন।
  5. ছোৱালীৰ বাবে চেনিটেৰী নেপকিন:চৰকাৰী আৰু চৰকাৰী সহায়ক বিদ্যালয়ত ষষ্ঠৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ ছোৱালীক বিনামূলীয়াকৈ চেনিটেৰী নেপকিন বিতৰণ।
  6. সৰ্ববৃহৎ ডিবিটি আঁচনি:সৰ্ববৃহৎ ডিবিটি আঁচনিৰ আৰম্ভণি, জিলা পৰ্যায়ৰ সমিতিৰ পৰা হিতাধিকাৰী বাছনি আৰম্ভ।
  7. মহিলাৰ বাবে একচেটিয়া:পৰিয়ালৰ সঠিক ব্যৱহাৰ সুনিশ্চিত কৰিবলৈ কেৱল মহিলাসকলেহে আঁচনিখনৰ গ্ৰাহক হ’ব।

Eligible beneficiaries for Assam Orunodoi Scheme 2024 | অসম অৰুণোদয় আঁচনি ২০২৪ৰ বাবে যোগ্য হিতাধিকাৰী

১) বিধৱা থকা পৰিয়াল: এই শ্ৰেণীৰ লক্ষ্য হৈছে বিধৱাই নেতৃত্ব দিয়া পৰিয়ালক সহায় আগবঢ়োৱা।
২) অবিবাহিত মহিলাঃ আঁচনিৰ অংশ হিচাপে অবিবাহিত মহিলাক সাহায্য প্ৰদান কৰা হয়।
৩/ দিব্যাং সদস্য থকা পৰিয়াল: যিবোৰ পৰিয়ালত বিশেষভাৱে সক্ষম সদস্যও থাকে সেইবোৰ পৰিয়ালক সহায় আগবঢ়োৱা হয়।
৪) বিবাহ বিচ্ছেদ হোৱা মহিলা থকা পৰিয়াল: আঁচনিৰ এই দিশটোৰ লক্ষ্য হৈছে বিবাহ বিচ্ছেদ হোৱা মহিলা থকা পৰিয়ালক সহায় কৰা।
৫) বিনামূলীয়া চাউলৰ বাবে ৰেচন কাৰ্ড নথকা দৰিদ্ৰ পৰিয়াল: বিনামূলীয়া চাউলৰ বাবে ৰেচন কাৰ্ড নথকা আৰ্থিকভাৱে বঞ্চিত পৰিয়ালক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হয়।
৬) ৰাষ্ট্ৰীয় খাদ্য সুৰক্ষা আঁচনিৰ কাৰ্ড থকা দৰিদ্ৰ পৰিয়াল : এন এফ এছ এছ কাৰ্ড থকা দৰিদ্ৰ পৰিয়ালক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হয়।
৭) আত্মসহায়ক গোটৰ অধীনত দুচকীয়া বা তিনিচকীয়া বাহন আৰু ট্ৰেক্টৰৰ মালিক পৰিয়াল: দুই বা তিনিচকীয়া বা ট্ৰেক্টৰৰ মালিক আত্মসহায়ক গোটৰ সৈতে জড়িত পৰিয়াললৈ সুবিধা প্ৰদান কৰা হয়।


The selection procedure for the Assam Orunodoi Scheme | অসম অৰুণোদয় আঁচনিৰ বাছনি পদ্ধতি

  1. আঁচনিৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি হিতাধিকাৰীৰ তালিকা চূড়ান্ত কৰাৰ দায়িত্ব জিলা পৰ্যায়ৰ নিৰীক্ষণ সমিতিৰ।
  2. প্ৰাথমিক নিৰ্বাচন গাঁও পৰিষদ উন্নয়ন সমিতি/গাউন পঞ্চায়ত/নগৰীয়া স্থানীয় সংস্থা পৰ্যায়ত হয়।
  3. গাঁও পৰিষদৰ উন্নয়ন সমিতি/গাউন পঞ্চায়ত/নগৰীয়া স্থানীয় সংস্থাই যোগ্যতা/অযোগ্যতাৰ চৰ্তৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি এখন আণ্ডাৰটেকিং কম চেকলিষ্ট প্ৰস্তুত কৰে, যিটো পৰিশিষ্ট ক ৰ সৈতে সংলগ্ন কৰা হয়।
  4. পৰীক্ষা তালিকাখন সদস্য সচিব, ডি এল এম চিয়ে এল এ চি অনুসৰি প্ৰস্তুত কৰে আৰু অগ্ৰাধিকাৰ/নিৰ্বাচনৰ বাবে জিলা পৰ্যায়ৰ নিৰীক্ষণ সমিতিৰ সন্মুখত উপস্থাপন কৰে।
  5. জিলা পৰ্যায়ৰ কমিটীয়ে আবেদনকাৰীৰ তালিকাক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে।
  6. কমিটীয়ে হিতাধিকাৰীৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট ফৰ্ম বেংকৰ জৰিয়তে বিশদ আবেদন প্ৰ-পত্ৰ দাখিল কৰাটো নিশ্চিত কৰে, প্ৰয়োজনীয় সবিশেষ আৰু তথ্য সংগ্ৰহ কৰে।
  7. অনুমোদিত চূড়ান্ত তালিকাখন আপলোড কৰা হয়।
  8. হিতাধিকাৰীৰ সবিশেষ আপলোডিং প্ৰক্ৰিয়াৰ পিছত বৈধ কৰা হয়।
  9. হিতাধিকাৰীৰ বিৱৰণত যিকোনো অমিল থাকিলে সমাধান কৰা হয়।
  10. সকলো প্ৰয়োজনীয় প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত বিত্ত বিভাগে পিএমএফএছ পদ্ধতিৰ জৰিয়তে হিতাধিকাৰীৰ একাউণ্টলৈ ধন হস্তান্তৰ কৰে।
  11. হিতাধিকাৰীৰ তালিকাখন বছৰি পৰ্যালোচনা কৰা হয়, আৰু প্ৰয়োজন অনুসৰি অন্তৰ্ভুক্তি/বৰ্জন কৰা হয়।
  12. হিতাধিকাৰী সম্পৰ্কীয় সকলো তথ্য বিত্ত বিভাগে এটা তথ্যকোষত ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰে।
  13. আঁচনিৰ অধীনত সুবিধা লাভ কৰা অযোগ্য আবেদনকাৰীয়ে লাভ কৰা ধন ঘূৰাই দিব লাগিব।

Application Procedure for the Assam Orunodoi Scheme 2024 | অসম অৰুণোদয় আঁচনি ২০২৪ৰ বাবে আবেদন পদ্ধতি

১/ অসম অৰুণোদয় আঁচনিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট চাওক।

২) হোমপেজলৈ যাওক য’ত আপুনি পিডিএফ ফৰ্মেটত আবেদন পত্ৰ ডাউনলোড কৰাৰ বিকল্প পাব।

৩) আবেদন পত্ৰখন ডাউনলোড কৰক আৰু সকলো বাধ্যতামূলক ক্ষেত্ৰ প্ৰয়োজনীয় বিৱৰণেৰে সঠিকভাৱে পূৰণ কৰাটো নিশ্চিত কৰক।

৪) আবেদন প্ৰপত্ৰৰ নিৰ্দেশনাত উল্লেখ কৰা অনুসৰি প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ সংলগ্ন কৰক। এই নথিসমূহত সাধাৰণতে পৰিচয়ৰ প্ৰমাণ, বাসস্থানৰ প্ৰমাণ, আয়ৰ প্ৰমাণ পত্ৰ আদি অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়।

৫) আবেদন প্ৰ-পত্ৰ পূৰণ কৰি নথি-পত্ৰ সংলগ্ন কৰাৰ পিছত সম্পূৰ্ণ কৰা প্ৰ-পত্ৰখন অসম অৰুণোদয় আঁচনি চম্ভালি থকা নিজ নিজ বিভাগত জমা দিব লাগে।

৬) যোগ্যতাৰ বাবে বিবেচনা কৰিবলৈ পঞ্জীয়নৰ শেষ তাৰিখৰ আগতে আবেদন দাখিল কৰাটো নিশ্চিত কৰা।

এই পদক্ষেপসমূহ পালন কৰি যোগ্য আবেদনকাৰীয়ে অসম অৰুণোদয় আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব আৰু ইয়াৰ সুবিধাসমূহ লাভ কৰিব পাৰিব।


Application status for the Assam Orunodoi Scheme 2024 | অসম অৰুণোদয় আঁচনি ২০২৪ৰ বাবে আবেদনৰ মৰ্যাদা

১/ অসম অৰুণোদয় আঁচনিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট চাওক।

২) হোমপেজত এবাৰ “View Status” লেবেলযুক্ত বিকল্পটো বিচাৰি তাত ক্লিক কৰক।

৩/ আপোনাক জিলাৰ তালিকা এখন দাঙি ধৰা হব। আপোনাৰ আবেদনৰ লগত প্ৰাসংগিক জিলাখন নিৰ্বাচন কৰক।

৪/ জিলাখন নিৰ্বাচন কৰাৰ পিছত এটা নতুন পৃষ্ঠা ওলাব য’ত আপুনি আপোনাৰ নাম বা হিতাধিকাৰীৰ নম্বৰ যিকোনো এটা দিব লাগিব।

৫) প্ৰয়োজনীয় তথ্য প্ৰৱেশ কৰক আৰু তাৰ পিছত “সন্ধান” বুটামত ক্লিক কৰক।


frequently asked questions | সততে সোধা প্ৰশ্নসমূহ

অসম অৰুনদৈ পৰিকল্পনা কি?

অসম অৰুনদৈ পৰিকল্পনা হৈছে অসমৰ সংলগ্ন পৰিবারসমূহক আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰিবলৈ অৰম্ভ কৰা সংস্থাৰ পৰিকল্পনা।

অসম অৰুনদৈ পৰিকল্পনাত আমি কোনোটো আবেগভৰালী কেইটা কৰিব পাৰো?

যোগ্যতাৰ পৰিমাণ বিভিন্ন হয়, কিন্তু সাধাৰণতঃ অসমৰ নিম্ন আয়ৰ পৰিবারসমূহ আৰু অন্যান্য নিৰ্ধাৰিত মানসমূহ কেইটা অৰ্থাত যোগ্য সন্দেহ আছে।

অসম অৰুনদৈ পৰিকল্পনাত আবেগ কৰিবলৈ আমি কেনেকৈ আবেদন কৰিব পাৰো?

আবেদনকৰকলৈ অফিচিয়েলৰ বেৱচেটৰৰ অফিসিয়েল ওয়েবছাইটলৈ যাওক। ততকৈ অফিচিয়েল ওয়েবছাইটত অবস্থিত “আবেদন ফৰ্ম PDF” বিকল্প পাব।

আবেদনৰ পৰিমাণিক কোনো দস্তাবেজ লাগিব?

আবেদনৰ গাইডলাইনসমূহত নিৰ্ধাৰিত দস্তাবেজসমূহ মূলত সনাক্তকৰণৰ প্ৰমাণ, বাসস্থানৰ প্ৰমাণ, আয়ৰ প্ৰমাণ, আদি সহযোগী হৈছে।

আমি কিদৰে আমাৰ আবেদনৰ স্থিতি চেক কৰিব পাৰো?

আবেদনকৰৰ স্থিতিক যাচাই কৰিবলৈ আবিষ্কাৰ সৈতে অফিচিয়েলৰ ওয়েবছাইটত যাওক, “স্থিতি চাওক” বিকল্প ক্লিক কৰক, আপুনি বিভিন্ন জিলাৰ নামসমূহৰ এক তালিকা পাব।

আৰ্থিক সাহায্য কিভাবে প্ৰদান কৰা হ’ব?

আৰ্থিক সাহায্য সীমাবদ্ধ নিধি প্ৰদানৰ মাধ্যমে স্থানীয় বেংক একাউণ্টত স্থানীয় অৱলম্বৰ সীমাবদ্ধ নিধি সরবরাহ কৰা হ’ব।

আমি আবেদন পাঠ কৰি পৰে মোৰ বিস্তৃত তথ্য উপডেট কৰিব পাৰো নেকি?

এই সংশোধনৰ বাবে বিশেষ পদক্ষেপসমূহ অনুসৰণ কৰিব প্ৰয়াস কৰক। আবেদনৰ বিস্তৃত বিধি-নিৰ্দেশিকা অথবা তথ্য সংগঠিত সংস্থাসমূহ জন্য যোগাযোগ কৰক।

বেনিফিসিয়াৰীৰ তালিকা কেনেকৈ অনুসৰণ কৰা হৈছে?

সাধাৰণত, বেনিফিসিয়াৰীৰ তালিকা বার্ষিকভাৱে সমীক্ষা কৰা হয়, আৰু প্ৰয়োজনীয়তা আৰু বিধি-নিৰ্দেশিকা অনুসৰি অন্তঃযোগ্যতা/অসন্নতা কৰা হৈছে।

যদি অসন্নতা অনুভূত হৈ থাকো বাৰ্ষিকভাৱে কি কৰা হব?

প্ৰাপ্তিবাদীৰ তালিকা অসন্নতা অনুভূত হৈ থাকিলে অনুসৰিত বাবে নিৰ্ধাৰিত অনুমোদিত হ’লে নিধি স্বীকৃতি দিয়া পৰা হব।

অসম অৰুনদৈ পৰিকল্পনা সম্পৰ্কে অধিক তথ্য অথবা সাহায্য কোথাৰে পোৱা যাব?

আবিষ্কাৰকৰাৰ অনুসৰি অসম অৰুনদৈ পৰিকল্পনাৰ অফিচিয়েল ওয়েবচাইট অথবা নিৰ্ধাৰিত কাৰ্যদলৰ প্ৰতিনিধিবোৰ অধিক তথ্য অথবা সাহায্য লাভ কৰিব পাৰে।

Leave a comment